Dokument publikován 5.7.2014
Kontokorent neboli kontokorentní úvěr je v současné době jedním z nejčastěji používaných spotřebitelských úvěrů. Funguje to velmi jednoduše. V případě, že vám na vašem bankovním účtu dojdou peníze, při sjednání kontokorentu můžete čerpat nadále.
Jedná se o krátkodobý úvěr s poměrně omezenou výší. Nemůže ho však získat úplně každý.
Samozřejmě všechny banky nenesou stejnou nabídku a podmínky sjednání kontokorentu. Ve většině parametrů jsou ale podobné.
Zpravidla po vás banka bude požadovat doložení příjmu a ruku v ruce s touto zárukou pečlivě projde registr dlužníků. Vzhledem k tomu, že tento typ úvěru je pro banku svým způsobem nevýhodný, je pochopitelně zatížen vyšším úrokem, než je tomu u běžných účtů. Takový úrok se pohybuje od 10 % a u některých společností může přesáhnout dvacetiprocentní hranici.
Není výjimkou, že se vedle úroků objeví i poplatky. Například za vedení účtu, předběžné splacení atd.
Výše kontokorentu se často počítá podle příjmu. Jeho limit se rovná dvojnásobku až trojnásobku vašeho měsíčního platu. Je tedy vhodný spíše pro účely krátkodobého financování.
Co se doby splácení týče, ta většinou nepřesáhne jeden rok, samozřejmě se najdou i výjimky. Splácení probíhá stejně jako u běžných úvěrů. Tedy dle stanoveného splátkového kalendáře s pevnou měsíční sazbou.
Závěrem je nutno říci, že není vhodné žádat o kontokorentní úvěr v případě, že jej opravdu nepotřebujete. Zbytečně byste se totiž vystavovali drobnohledu banky, která prozkoumá většinu dostupných informací. To v budoucnu může znamenat přísnější podmínky v případě poskytování jiného úvěru. Při poskytnutí jakékoliv půjčky se totiž dostanete do registru dlužníků a už nejste pro banku tolik atraktivní.
Další info o půjčkách pro začínající podnikatele se můžete dozvědět zde
Na stránkách iPůjčky-online.cz se můžete mimo jiné dozvědět také o tématu půjčky pro začínající podnikatele a OSVČ.